Biuro rachunkowe – czym dokładnie się zajmuje?

Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Oczywiście są biura, których oferta oparta jest głównie na rachunkowości, ale istnieją także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które mało kto kojarzy w typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie oznacza to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko pojętych finansów zatrudniają także ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nietypowych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością trudnią się biura rachunkowe? 

Najważniejsze usługi biura rachunkowego 

Na pewno poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe nieco różnią się od siebie. Mimo wszystko można ogólnie uznać, że zajmują się one szeroko pojętymi finansami. Co to dokładnie oznacza? Ich oferta zazwyczaj jest ukierunkowana na przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Poza tym takie biura oferują usługi z w zakresie doradztwa podatkowego i finansowego, a także sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli ściślej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, a także wiele innych.

Z pomocy biur rachunkowych mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura rachunkowe oferują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których wypełnieniem wiele osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, a także pomocy w wybraniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Niewątpliwie biura rachunkowe mogą poszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie powierzchni biurowej. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, pod którym może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Dużo biur rachunkowych proponuje nadprogramowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. pomocy przy pisaniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan z pewnością pomoże przy zakładaniu działalności, zwłaszcza w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy ułatwiające kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie różnego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe piszą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle ważny wskaźnik sytuacji ekonomicznej całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest istotnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest uogólnionym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy wykorzystaniu potencjału przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych potrafią ocenić, czy dana strategia firmy uwzględnia wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na zdobycie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, aby określone usługi wykonywane były na wysokim poziomie a osoby, które się tym zajmują dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe często oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.