Co musisz wiedzieć o pracy w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast przedsiębiorców wylicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Dosyć często prowadzi także zbiór dokumentów kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i opracowywanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy też tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe przedsiębiorstwa wielokrotnie preferują podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się księgami rachunkowymi we własnym zakresie. 

Jakie biuro rachunkowe wybrać?

Na rynku zauważymy ogromne ilości biur rachunkowych. Mogą to być nieduże rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy zatrudniające kilkadziesiąt pracowników, ale również ogólnopolskie biura rachunkowe online. Z pewnością trudno jest zdecydować się na jedną słuszną możliwość będzie odpowiadać każdemu.

Warto sprawdzić, czy instytucja, której planujesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie ma konieczności posiadania wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy księgowości.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają określonego specjalistę, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i posiada on wszystkie informacje o Tobie zawsze w pogotowiu. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa wielokrotnie nie dają takich opcji i zawsze, kiedy chcesz się czegoś dowiedzieć musisz zadzwonić na ogólną infolinię i poczekać, aż przypadkowy konsultant odnajdzie Cię w systemie.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

Na wstępie opłaca się zacząć współpracę z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to niewiarygodna oszczędność czasu. Kierując firmą często korzystniej jest poświęcić go na znajdowanie nowych klientów, albo lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji rachunkowej. W dodatku – aby porządnie prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z wciąż zmieniającymi się ustawami w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeżeli złożysz niepoprawne sprawozdanie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono odpowiada za zrobione błędy.