Czego boi się student? Słów parę o ubezpieczeniach studenckich

Jesteś żakiem? A może dopiero planujesz wybrać się na wyśnioną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię cudowny i pracowity czas wypełniony po brzegi nauką interesujących rzeczy, poznawaniem nowych przyjaciół a może też podróży i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich wspaniałych przeżyć i doświadczeń pamiętaj o tym co najważniejsze czyli o swym zdrowiu. Przeczytaj by dowiedzieć się, jakie istnieją opcje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy obowiązuje to ubezpieczenie oraz czy warto kupić także NNW? 

Ubezpieczenie w trakcie nauki – tyczy się też również studentów?

Osoby studiujące,które mają pomiędzy 18 a 26 lat, obejmuje w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne na czas kontynuacji nauki. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest obligatoryjne oraz można się o nie staraćna dwa sposoby:

  1. za pośrednictwem uczelni
  2. poprzez członków rodziny, którzy są osobami pracującymi

Jeśli student nie ma członka ,który np. kiedy jego rodzice nie żyją,lub nie posiadają ubezpieczenia, uczelnia może zgłosić taką osobę do ubezpieczenia w ramach NFZ . Ważne kazuje się w tym przypadku jedynie to żeby zgłosić taki fakt w dziekanacie. W wypadku kiedy pełnoletni student jest w związku małżeńskim, osobą zgłaszającą go do ubezpieczenia może być też pracujący współmałżonek.

Gdy osoba studiująca nie może zostać ubezpieczona w ramach NFZ przez żadnego członka rodziny, zgłosi go uniwersytet, warunkiem jest tylko wyraźny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały okres nauki aż do 4 miesięcy od studiów zakończenia. 

Istotne żeby zasygnalizować, że studenci, którzy przekroczyli 26 rok życia nie mogą  już skorzystać z ubezpieczenia zgłaszanego poprzez rodziców lub opiekunów prawnych. W takim przypadku ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ organizuje uczelnia. Żeby z tego skorzystać należy przedłożyć w dziekanacie specjalny wniosek w tym celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i czego powinno dotyczyć?

NNW to zabezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas kształcenia na uniwersytecie jest często dość okresem zwiększonej intensywności,warto w takim okresie bardziej zadbać o bezpieczeństwo swego zdrowia ,przez kupno nadprogramowej polisy. Polisa ta dla studenta jest ekstra zabezpieczeniem, jakie można dostosować do swoich wymagań. Zapewnia ona wsparcie finansowe w razie niepożądanego wypadku albo przebywania w placówce medycznej. Polisę powyższą można wybrać samemu czy też użyć tej proponowanej przez uniwersytet.

Trzeba tutaj powiedzieć,że polisa zapewniana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do zalet należy tutaj bardzo korzystna cena takiego ubezpieczenia, jednak idzie to w parze ze strasznie niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Z tego powodu jeśli jesteś bardziej narażony na ryzyko wypadków przykładowo przez regularne podróże albo uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jazda konna, zastanów się o wykupieniu dodatkowej polisy, może się naprawdę przydać.

W Polsce są również ubezpieczenia oferujące łączenie NNW z ochroną w przypadku nastąpienia różnych chorób. Gdy pragniesz zabezpieczyć sobie kompleksową ochronę może opłaci się zastanowić się nad taką możliwością.

Co to są karty studenckie i w jakich przypadkach są pomocne?

Karty studenckie posiadają wieloraki charakter co powoduje,że są szalenie popularne. Po pierwsze,jeśli płacimy za kartę studencką, dostajemy całoroczny dostęp do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dla żaków. Taka karta jest swoistym zabezpieczeniem,jednak nie daje gwarancji zabezpieczenia wobec wszystkich nieszczęść, które mogą Ci się przytrafić. jest trochę typów kart,które można dopasować do swych upodobań przykładowo ubezpieczać Cię podczas uprawiania niebezpiecznych sportów, albo w czasie wykonywania praktyk studenckich. Karty posiadają jeszcze jedną przydającą się funkcję a mianowicie, dzięki nim można korzystać  z rabatów np. z biletów na komunikację miejską czy pizzerii.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety próczNNW wymagają równieżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Dokument ten jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniapaństw członkowskich UE w dziale opieki medycznej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Teraz kartę tę można bez trudu wyrobić także przez internet.

***

Typów ubezpieczeń dla studentów jest bardzo dużo. Warto zapoznać się ze wszystkimi żeby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie oraz beztrosko podczas studiów.