Czy biura rachunkowe świadczą usługi doradcze?

Każde biuro rachunkowe ma trochę inną ofertę. Bezsprzecznie są usługi, które zobaczymy w prawie każdym biurze księgowym i będzie to na przykład prowadzenie ksiąg rachunkowych, lub przygotowywanie PITów. Czy w każdym biurze rachunkowym dostaniemy porady finansowe? Jakie analizy finansowe można dla nas przygotować? Co daje zatrudnienie biura rachunkowego w Grodzisku Mazowieckim przed kontrolą księgową?

Usługi doradcze – jakich porad możemy spodziewać się w biurze rachunkowym?

Aktualnie zawód księgowego nie jest tylko liczeniem podatków i prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Osoby zarządzające firmą ufają biurom rachunkowym i bardzo często proszą o porady w sprawie zarządzania pieniędzmi. Księgowy, który zajmuje się robieniem sprawozdań finansowych i otrzymuje wszystkie ważne informacje, bardzo dobrze wie jakie plany są realne.

Niezmiernie ważny jest jednak przepływ wiadomości. Księgowy powinien więc wiedzieć kilka podstawowych rzeczy, a jedną z najważniejszych jest budżet organizacji oraz wszystkie planowane działania, takie jak pozyskiwanie kolejnych pracowników, spodziewane sposoby finansowania i inne zmiany w firmie.

Podczas kontroli księgowej sprawdzone bywają wszystkie dowody księgowe, to czy są kompletne i poprawne. W takiej sytuacji jeszcze istotniejsza jest możliwość zaufania księgowemu, któremu będzie można dać dostęp do wszystkich danych na temat firmy.

Czym jest analiza finansowa?

Analiza finansowa najczęściej jest wybierana przez przedsiębiorstwa żeby obliczyć prawdziwe finanse tej spółki. Na analizę finansową składają się:

  • przygotowawcza analiza sprawozdawczości,
  • wstępna analiza źródeł kształtowania wyniku finansowego,
  • analiza wskaźnikowa,
  • modele analizy wskaźnikowej,
  • analizy przyczynowe.

Poprawna analiza finansowa opiera się na przykładach i analizie przyczynowej. Jest to najbardziej wiarygodna metoda szacowania finansów firmy. Niestety najpopularniejsze i najłatwiej dostępne szacowanie przez wskaźniki jest czasem omylne. Właściwie wykonana analiza finansowa przedstawi właściwy obraz kondycji finansowej i bezsprzecznie pomoże podczas rozstrzygania istotnych decyzji, które powiązane są z działalnością i dalszym rozwojem przedsiębiorstwa.

Rodzaje analiz finansowych – czym się różnią?

Analizy finansowe robione są żeby oszacować kondycję finansów w spółce i jednym z ich rodzajów jest analiza, na przykład poprzez analizę bilansu. Dzięki niej można zobaczyć strukturę majątkową i kapitałową firmy. Celem takiej analizy jest oszacowanie i uzyskanie informacji o płynności finansowej oraz dokonanych pozytywnych przedsięwzięciach w spółce.

Kolejny rodzaj analiz to analiza wskaźnikowa, czyli metoda niesamowicie często wybierana i szybka. W tej analizie księgowy wykorzystuje wskaźniki, które wyrażają relacje zachodzące między poszczególnymi wielkościami. Dane te trzeba zaczerpnąć ze sprawozdań rachunkowych i potrzebny będzie bilans oraz rachunek wyników. Najczęściej do obliczania kondycji firmy wykorzystujemy takie wskaźniki jak:

  • płynność finansowa
  • zyskowność,
  • rentowność

Istnieje również analiza przyczynowa, która jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym sposobem, ale daje bardzo dobre rezultaty. Jej zadaniem jest dowiedzenie się, jakie czynniki wpłynęły na zapoczątkowanie sprawdzanego zjawiska. Przez analizę przyczynową możemy ustalić co wpływa na wzrost zysku a jakie czynniki ten wzrost hamują.

Źródło: Biuro rachunkowe z Grodziska Mazowieckiego