Czy branża IT skorzysta z Nowego Ładu?

Ostatnimi czasy czołówki stron www zdominował Polski Ład. Wdrażany przez rząd program ekonomiczny, mocno wpłynie na zarobki Polaków. Nowy Ład ma być w założeniu odpowiedzią na rezultaty pandemii COVID-19. Działania związane z epidemią mocno zachwiały wieloma sektorami. Jedną z dziedzin, które obroniły się jest przemysł IT. Okazja pracy z domu spowodowała, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie dobre zarobki i elastyczność. Ale Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Polski Ład, a praca w IT

Warto wyjść od tego, że plan zaproponowany przez rząd jest bardzo skomplikowany. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że szerokość interpretacji jest szokująca.

Kolejną ważną kwestią jest to, że większość fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest kompetentne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w obliczu zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Władza twierdzi, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% obywateli.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT znajdzie się do tych szacunków. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla programistów ma wynieść 12%. Stanowi to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów osiągnięcia dochodu.

Kto zarobi, a kto straci?

Paradoksalnie najmniej powinni się obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto w skali roku. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który wiąże się z większym oprocentowaniem. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest zwłaszcza na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wynagrodzenia. Powoduje to, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak ulg daje to stratę wielkości 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT rośnie zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Obecnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych pensji.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Więc. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli zmian rozliczeniowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można samodzielnie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do konsultacji.

Działalność w rachunkowości pod pewnymi względami przypomina pracę(y) w IT. Można ją wykonywać(na) zdalnie i wymusza znajomość(i) wszelkich zmian.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W dobie połączeń zdalnych tego typu bariery odchodzą do lamusa. Księgowy z dowolnego miejsca na globie może nam pomóc w decyzji o najkorzystniejszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o jakichkolwiek zmianach w obszarze interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny.