Czy konto firmowe jest zawsze niezbędne?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Trzeba to wykonywać tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te honorują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Można uznać, że założenie konta firmowego jest niezbędne, aby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego większość przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy udaje się do banku, aby założyć konto firmowe. Jednka wiele osób zastanawia się, czy może wykorzystać swoje konto prywatne, aby móc rozliczać się ze składek i podatków? Bez wątpienia konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla właściciela firmy, umożliwia stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto osobiste?

Przepisy dotyczące posiadania konta firmowego

Konto firmowe pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia również w miarę łatwe rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz. Można powiedzieć, że konto firmowe jest bardzo podobne do tego osobistego, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do założenia osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, również aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wówczas w czasie rejestracji działalności gospodarczej trzeba tylko podać numer konta osobistego.

Konto osobiste i firmowe w jednym – czy to dobre rozwiązanie? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie żeby mieć jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko warto zadać sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest rozsądny pomysł. Na takim rachunku bankowym tworzy się bałagan, gdyż nie rozgranicza on transakcji firmowych od prywatnych. Może to być przyczyną dużych problemów szczególnie w przypadku kontroli, przez urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi a także finansami przedsiębiorstwa. Odstępstwem od tej reguły jest mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Należy tylko pamiętać, że rozliczenia z tymi urzędami przeprowadza się za pomocą rachunku bankowego, którego numer podano przy rejestracji firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Przedsiębiorcy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie muszą założyć konto firmowe. Szczególnie, jeśli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas należy sprawdzić, czy numer bankowy płatnika znajduje się na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Przeoczenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Konto płatnicze – jak wybrać najlepsze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co ułatwieniem dla podatnika, z tego powodu bez wątpienia warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo rozbudowana i trudno znaleźć najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto zwracać uwagę na to samo, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Oczywiście wyjątkowo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, miesięczny koszt może być sporym utrudnieniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko warto być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezpłatne prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wydania oraz utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najkorzystniejsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Mimo wszystko również w tym przypadku może być to związane z pewnymi warunkami. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, żeby udać się bezpośrednio do banku. Dlatego należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Oczywiście podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może za bardzo obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie szukać najlepszych ofert banków?

Banki zazwyczaj reklamują swoje oferty w mediach. Pomimo tego nie należy zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać różne oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.