Dwujęzyczność – co warto wiedzieć?

Z pewnością dzisiaj umiejętność władania językami jest bardzo ważna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od początku z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Czym jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Tak naprawdę najlepiej zacząć uczyć dziecka języka tak wcześnie, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma na co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodyjki języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia. Warto także postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym tak naprawdę jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie w dwujęzycznej szkole podstawowej to system polegający na nauczaniu poszczególnych przedmiotów posługując się dwoma językami. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie. Zalety tego stylu nauczania to:

  • kreowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej oraz tej w kulturze obszaru językowego który różni się ojczystego;
  • poznawanie literatury, kultury a także historii zagranicznych krajów;
  • sprawniejszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z nauką;
  • możliwość rozpoczęcia studiów za granicą.

Zalety dwujęzyczności

Plusów dwujęzyczności jest bardzo dużo. Niżej je wypunktowaliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy masz świadomość, że dwujęzyczne dzieci widzą świat bardziej różnorodnie i są bardziej tolerancyjne. Ma to miejsce bo intuicyjnie czują, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko będzie miało lepszą wymowę.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą dobrze znać dany język, a czasem także się z nim dokształcać.

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma dwujęzyczność?

Badania dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. Występuje szybszy rozwój myślenia elastycznego i abstrakcyjnego. Ponadto rozwija ona pamięć krótkotrwałą oraz ma bardzo duży wpływ na opanowanie nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na naukę, z czasem słownictwo dziecka będzie o wiele bogatszy a to pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.