Jak przygotować dziecko na pójście do żłobka?

Zapisałaś już swoją pociechę do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak zorganizować czas, który został do rozpoczęcia zajęć? A może dopiero rozpatrujesz czy warto go zapisać i myślisz czego jeszcze nie umie, z czym może sobie nie poradzić, a co będzie dla niego bułką z masłem? Jeżeli do pierwszego dnia w żłobku zostało kilka tygodni to pewnie nada się dla Ciebie zestawienie przedmiotów niezbędnych pierwszego dnia. Warto więc skupić się na tym wszystkim już teraz i nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Nastawienie dziecka i rodzica do żłobka

Najważniejsze co musisz dopilnować przed wysłaniem dziecka do żłobka to dobry humor. Chodzi tutaj zarówno o Twoje podejście, jak i o myśli maluszka. Daj sobie czas na wytłumaczenie pociesze, że spędzi czas z innymi dziećmi i Ciociami na kilka godzin, że będzie to czas na zabawę, a po Twoim powrocie do końca dnia będziecie razem. 

Weź pod uwagę, że dziecku dość szybko udzieli się Twój humor. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i negatywnie nastawiona do tego pomysłu – maluch w kilka chwil złapie taką postawę. Jeśli masz taką możliwość to zostaw go początkowo na zaledwie 2-3 godziny i delikatnie wydłużaj czas. W ten sposób ty nie będziesz zestresowana, że od razu zostawiasz bobasa w nowym miejscu na 8 godzin dnia, i maluch będzie powoli przyzwyczajał się do coraz dłuższych pobytów w żłobku.

Pamiętaj, że odpowiednia placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Placówka Kraina Kubusia w miejscowości Gorzów Wielkopolski bankowo zaoferuje Twojemu dziecku idealną opiekę .

Na co zwrócić uwagę od pierwszych tygodni życia dziecka?

Już na początkowym etapie życia dziecka możesz zacząć naukę do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe lokalizacje i daj odkrywać naturę. Ucz zaradności. Pozwalaj maluchowi zajmować się samym sobą, ale też zabieraj do rówieśników jeśli masz taką możliwość, dzięki temu łatwiej odnajdzie się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Weź dziecku jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeśli potrzebuje i plastikowy kubeczek na napoje. Ponadto obowiązkowo brzdąc musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeśli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w innym przypadku zabierz majteczki. Do tego pidżamka, koszulki z długim i krótkim rękawkiem, spodnie i szorty, sweterek, bluzę i skarpetki. Oczywiście jeżeli Twoja pociecha korzysta z pieluszek – je też koniecznie spakuj. Mogą się też przydać chusteczki nawilżane.

Na sam koniec rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej zestresowane dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko super zabawą.