Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna?

Podstawową różnicą między procesami karnymi i cywilnymi jest to jak są rozwiązywane. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie dowiedzieć się prawdy, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w postępowanie. W postępowaniach cywilnych natomiast sędzia nie musi dowiadywać się niczego na własną rękę. Czym jeszcze różnią się te sprawy? Kiedy potrzebujesz sprawdzonego adwokata? Czy zatrudnisz właściwego w Gdańsku?

Czym wyróżnia się sprawa karna

Sprawy karne dotyczą działania, które uważa się za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

W postępowaniu karnym to sąd odpowiada za rozstrzygnięcie rozprawy. Ogólnie mówiąc sąd musi dążyć do poznania prawdy, nawet jeśli osoba oskarżona, jej obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W innym przypadku sąd ma za zadanie samemu znaleźć dowody i je analizować.

Jak definiujemy sprawę cywilną

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów pomiędzy dwoma osobami lub organizacjami.

W sprawach cywilnych wynik procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę poprowadzi. Poza tym, że musi sama przybliżyć sądowi argumenty na poparcie jej żądań, to również musi zrobić to w odpowiednim terminie i charakterze – inaczej sąd może nie dopuścić tych dowodów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie postępowań cywilnych przeważająca część ludzi próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to między innymi postępowania spadkowe, odszkodowawcze, oraz procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje lub rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Warto wiedzieć, że postępowania cywilne rozwiązują jakieś nieporozumienia i niezmiernie ważne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Ma za zadanie zebrać maksymalną ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie wynajętego przez Ciebie prawnika decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz odpowiedniego adwokata, który pomoże Ci wygrać sprawę. 

W postępowaniu karnym natomiast dobry prawnik pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i udowodnić, że jesteś niewinny. Nawet jeżeli wiesz, że sprawa powinna skończyć się na Twoją korzyść, to profesjonalny adwokat sprawi, że będziesz się dużo mniej stresował.

Nie ważne więc, czy masz potrzebę zatrudnić obrońcę w sprawie karnej, czy mecenasa w sprawie cywilnej – za każdym razem powinieneś postawić na sprawdzonego i wykwalifikowanego prawnika, którego bez problemu znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska