Jaką organizacją jest Naczelna Rada Adwokacka?

Na pewno wszyscy adwokaci, nie tylko w Kłodzku, słyszeli o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta znajduje się w Warszawie i zajmuje się szeroko pojętym sprawowaniem pieczy nad wszystkim co związane z zawodem prawnika. Co jednak dokładnie wykonuje Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Kto tworzy Naczelną Radę Adwokacką?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Pierwszym w historii prezesem był Cezary Ponikowski, który prowadził NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 oraz 1928-1929. {Oprócz prezesaPoza prezesem w skład Naczelnej Rady Adwokackiej wchodzą również adwokaci i dziekani okręgowych rad adwokackich. To co istotne, to że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi adwokaci. Za ich wybór odpowiada Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnie prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Co należy do obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej?

Jednym z najważniejszych obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej jest reprezentowanie adwokatury. Dodatkowo zajmuje się ona także tworzeniem zasad wykonywania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To rzecz jasna nie są wszystkie zadania Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy prawnik w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się monitorowanie edukacji aplikantów. W liście kompetencji nie mogło zabraknąć takich funkcji jak sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich i omawianie wniosków i postulatów o tworzeniu prawa i posługiwaniu się nim. Z trochę mniej istotnych obowiązków można w tym miejscu wymienić między innymi tworzenie regulaminów, które dotyczą wzorów pieczęci organów adwokatury albo zakresu działania oraz reguł finansowania wizytatorów. Bezspornie obowiązków adwokatów, którzy są w składzie NRA jest zdecydowanie więcej. Właśnie dlatego jej skład jest tak obszerny.

Szybsza praca adwokatów?

Ponieważ Naczelna Rada Adwokacka opiekuje się wszystkimi adwokatami, próbuje również sprawić, że ich praca będzie sprawniejsza i bardziej efektywna. Właśnie z tego powodu prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zaproponował przestawienie się na w pełni cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Do tej pory wszystko odbywało się w większości analogowo, co niesamowicie wydłuża cały proces. Tego typu zmiany jednak wiążą się z potrzebnymi pieniędzmi, a te NRA planuje wziąć od wszystkich zapisanych w niej adwokatów. Prawdopodobnie będzie to oznaczało podwyższenie składki, którą regularnie muszą płacić prawnicy. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W XXI wieku, gdy niemal wszystko dzieje się przez internet, taka rewolucja powinna być zrealizowana już jakiś czas temu.