Pamięć masowa jest używana do przetrzymywania na niej danych. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale istnieją też pamięci masowe na nośnikach danych. Pospolite nośniki danych to na przykład płyta CD, karta pamięci albo pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą idealne do domu, a jakie dla użytkownika biznesowego?
Pamięć masowa – czym się różni od operacyjnej
Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać dane na stałe. Oznacza to, że nie jest ważne czy wyłączysz komputer, wyjmiesz dysk, przełożysz go do drugiego komputera, a potem z powrotem podłączysz w pierwszym laptopie, baza danych, którą wgrałeś będzie tam cały czas. Do momentu kiedy ich nie wyrzucisz.
Pamięć operacyjna za to zeruje się zawsze kiedy resetujesz laptop. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu zapisujesz ją na nowo, a ona podczas wyłączania zawsze się wyzeruje. Wynika to z tego, że używana jest do robienia działań w danej chwili.
Jaka pamięć masowa dla prywatnego użytkownika?
Użytkownik, który zastanawia się nad pamięcią masową do użytku domowego prawdopodobnie nie potrzebuje dużych zabezpieczeń albo nośników danych, które mieszczą ogromne ilości gigabajtów. Do użytku domowego świetnie sprawdzi się flash USB a także karta pamięci. Jedno i drugie kupimy w przeróżnych opcjach wielkościowych i są dostępne w każdym sklepie z komputerami lub supermarkecie. Pamięć flash USB znajdziemy również z opcją szyfrowania – jest to świetne sposób dla bardziej wybrednych użytkowników pamięci masowej.
Wymienione możliwości świetnie sprawdzą się jeżeli pragniesz zewnętrznego nośnika danych aby trzymać na nim pliki takie jak obrazki, filmy oraz muzyka. Jest to także świetne uchronienie się na wypadek usunięcia tych danych z komputera.
Pozostaje również temat pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi kosztuje więcej, ale jest zasadniczo solidniejszy i szybszy. Jeżeli myślimy o zwiększeniu pamięci sprzętu wystarczy zainwestować w dysk HDD, ale jeżeli zależy nam aby przyspieszyć jego działanie warto zakupić dysk SSD. Tego rodzaju pamięć masowa jest wkładana na stałe w komputerze. W laptopach wykorzystywanych w domach sprawdzą się obydwa dyski twarde. Wszystko jest podporządkowane temu czy komputer służy nam do jest w celach przeglądania internetu i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które często mają spore wymagania sprzętowe.
Jaką pamięć masową kupić do biura?
Jeżeli na co dzień zarządzasz firmą to z pewnością masz całkowicie odmienne wymagania w odniesieniu do pamięci masowej niż użytkownik kupujący ją na własny użytek. Zasadniczo ważniejsza jest kwestia ochrony danych, które będą tam trzymane. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed błędami pracowników ale też przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Warto również zwrócić uwagę na tworzenie kopii zapasowej, czy jest, jeżeli tak to jak to wygląda, czy jest automatyczne czy samemu trzeba o to zadbać. Dodatkowo w firmie istotne jest aby wszystkie sprzęty śmigały szybko i bez zakłóceń. Warto więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.
W dużych firmach w działach graficznych albo programistycznych o wiele lepszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD.
W ostatnim czasie coraz popularniejsze są całe systemy pamięci masowej, np. NAS. Korzystają one z dostępu do internetu ale tylko dla konkretnych komputerów. Sposób ten jest atrakcyjniejszy cenowo i zdecydowanie bezpieczniejszy niż używanie chmury.
Jeśli chcesz zapoznać się szerzej z tematem, zobacz Data Experts – serwery pamięci masowej.