Język obcy – kiedy zacząć jego naukę?

Z całą pewnością w dzisiejszych czasach poznawanie języków obcych jest niezbędne. Powinno się w związku z tym uczyć maluchy języka obcego od maleńkości. Przedszkole anglojęzyczne w Krakowie zapewni dziecku szansę na poznanie drugiego języka bardzo wcześnie. Kraków, Warszawa, Gdańsk to tylko jedne z miejsc w których znajdziesz przedszkole dwujęzyczne. Zapoznaj się z naszym tekstem aby dowiedzieć się więcej informacji na temat nauki języka angielskiego przez dzieci.

Nauka języka przez dziecko – jak wygląda?

Maluchy przyswajają języki zarówno w sposób symultaniczny a także w sposób następczy. Pierwszy sposób odnosi się do dzieci dwujęzycznych, natomiast sposób następczy dotyczy do pozostałych dzieci.

Język obcy – kiedy warto rozpocząć jego naukę?

Jeżeli chodzi o naukę języka obcego to tak naprawdę to im wcześniej tym będzie lepiej. Niektórzy eksperci mówią że już 3-miesięczne niemowlęta mogą zacząć naukę języka obcego. Powodem tego jest fakt, że do dziewiątego miesiąca niemowlę słyszy i rozróżnia wszystkie dźwięki każdego języka obcego. Po tym okresie maluch koncentruje się tylko na głoskach, używanych wokół niego. By zapobiec zaniknięciu tej wrażliwości warto dać niemowlęciu szansę do jej słuchania.

Dlaczego warto uczyć dziecko języków obcych?

Niektórzy pojawiają mit że małe dzieci nie mogą przyswoić wystarczającej ilości informacji, tak aby naukę można było uznać za sensowną. Jest to oczywiście kłamstwo, ponieważ nauka języka obcego maluchów ma wiele zalet, którymi są:

nauka języka obcego jest dla dzieci świetną zabawą,
nauka od pierwszych chwil życia to szansa na dwujęzyczność dziecka,
nauka we wczesnym wieku jest idealnym treningiem dla mózgu dziecka, ze względu na to, że pozwala rozwinąć procesy poznawcze,
umiejętność posługiwania się językiem to wielki atut w dorosłym życiu,
lekcje dodatkowe z języka obcego to także szansa na nawiązanie nowych znajomości.

Jakie wyróżniamy etapy nauki języka obcego?

Pamiętajmy że nie zawsze jest gładko. Każde dziecko jest inne i w w swoim własnym tempie przyswaja język obcy. Niemniej zwykle po jakimś czasie maluch nabiera pewności i zaczyna budować pierwsze zdania, poznaje zwroty i zapamiętuje akcent. Pamiętaj że na początku nie warto wdrażać gramatyki.

Ilu języków obcych uczyć dziecko jednocześnie?

Masz w planach, aby wychować poliglotę? Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie wieloma językami? W takim przypadku warto pomyśleć nad przyswajaniem kolejnego języka przez malucha. Jaka jest jednak maksymalna liczba języków obcych które dziecko może przyswoić. Dwa dodatkowe języki na tym etapie to jednak maksymalna ilość, ze względu, że nauka kolejnych może być już problematyczna.