Prawie każdy polski bank oferuje teraz utworzenie karty kredytowej. Zazwyczaj istnieje pewna opłata na start oraz brak oprocentowania pod warunkiem uregulowania jej punktualnie. Co za tym idzie tego typu metoda płatności staje się coraz bardziej popularna. Jakie są różnice między kartą kredytową a płatniczą? Kiedy warto ją założyć i na co spojrzeć zakładając ją?
Co to jest karta kredytowa i czym się charakteryzuje?
Największą różnicą między kartami kredytowymi, a debetowymi jest model ich wydawania. Żeby założyć kartę płatniczą obowiązkiem jest bycie właścicielem konta w banku i to do niego dopisywane są karty. Jeśli za to chodzi o kartę kredytową, to model wygląda trochę inaczej. Nie ma konieczności posiadania konta, aby założyć kartę kredytową. Ponieważ nie jest ona przypisana do konta, to nie ma większego znaczenia ile posiadamy fizycznie pieniędzy. Wyrabiając kartę kredytową bank przyznaje nam z góry ustalony limit, który na danej karcie jest udostępniony i tyle pieniędzy możemy wypłacić. Po wyznaczonym przez bank terminie musimy rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – zależnie od banku jest to od 40 do nawet 60 dni. Jeżeli nie opłacimy to punktualnie to nie musimy płacić za kartę żadnych odsetek.
O czym trzeba wiedzieć biorąc kartę kredytową?
Koncepcja karty kredytowej jest bardzo dobra i duża ilość osób decyduje się na nią, bo jest to wygodne albo kiedy potrzebują pieniędzy. Mechanizm jest niezmiernie prosty – wydajesz środki banku, a nie swoje, i spłacasz ten kredyt po jakimś czasie. Często jest to nawet 50-60 dni na spłacenie karty. Innymi słowy, już dziś masz możliwość wybrać się do sklepu, a zapłacisz za to za 60 dni. Żeby bank mógł sobie pozwolić na udzielanie kart kredytowych to często daje użytkownikowi jakąś listę zadań do zrobienia – inaczej bank może pobrać opłaty. Tak sytuacja wygląda na przykład w przypadku opłaty za posiadanie karty. Jeżeli zawnioskujesz o nią, a kolejno nie będziesz z niej korzystał, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Czasem jest to kilka, a czasem kilkadziesiąt złotych. Następną pułapką są wypłaty gotówki z bankomatów, albo tworzenie przelewów bankowych. Tego typu opcje często są płatne i to niemało – bank często pobiera od Ciebie jakiś procent wypłaconej kwoty i na dodatek może wziąć za to odsetki.
Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?
Przede wszystkim w rankingu kart kredytowych odnajdziemy warunki aby ją dostać. Jeśli bank tylko podał tego typu informacje to zostanie tam zapisane ile musimy zarabiać, żeby złożyć wniosek o kartę kredytową, często zobaczymy tam też dane o minimalnym wieku przyszłego klienta.
Na dodatek w rankingu kart kredytowych widoczne są najczęściej opłaty oraz prowizje jakie pobiera bank. Znajdziemy tam informacje o opłacie za kartę na przy wyrabianiu jej oraz czy jest kolejna opłata miesięczna albo roczna. Jakie jest oprocentowanie jeżeli nie opłacimy zadłużenia punktualnie i jakich kwot trzeba się spodziewać przy ewentualnych wypłatach z bankomatów. Kolejną niezmiernie istotną informacją, jaka się w rankingu kart kredytowych pojawia, to czas na spłatę zadłużenia, w trakcie którego nie są nam naliczane odsetki.
Oprócz tego w rankingu kart kredytowych często znaleźć możemy wiadomości o pewnego rodzaju bonusach, jakie bank gwarantuje, lub o możliwych limitach.
Podsumowując – biorąc kartę kredytową powinno się być pewnym tego i nie podejmować jej pochopnie widząc bonusy w banku. Niesamowicie prosto jest zbyt szybko wydać pieniądze z karty, co może o wiele bardziej zaszkodzić. Warto więc bardzo szczegółowo przekalkulować swoją sytuację oraz propozycję, jaką dostajemy a szczególnie zwrócić uwagę na:
- opłaty za kartę – czy zawsze się pojawiają, czy można ich uniknąć oraz co trzeba zrobić żeby opłat nie było,
- czas na spłatę zadłużenia – ile trwa i jak go liczyć, czy jest to od 1, czy od wybranego przez nas dnia miesiąca,
- wypłaty z bankomatów i wykonywanie przelewów – czy jest za to dodatkowa opłata i jak duża, a także czy do kwot tych od razu doliczane są odsetki,
- jaki limit gwarantuje nam bank – zawsze warto przeanalizować czy damy radę spłacić tę sumę jeżeli będzie taka potrzeba. Jeśli nie to koniecznie zawnioskujcie o niższy limit.