Księgowa, księgowy – jakie uprawnienia są potrzebne, aby wykonywać ten zawód?

Nie można zaprzeczyć, że w dzisiejszych realiach rzetelna księgowa jest niezwykle cennym członkiem załogi. Jest to osoba mile widziana w każdej firmie, niezależnie od tego, czy mówimy o małym startupie, czy dużym i solidnym przedsiębiorstwie. Na szczęście solidna księgowość jest bardzo łatwo dostępna, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na pracę w miejscu, jakim jest biuro księgowe lub jednoosobowej działalności. Dobrze będzie wyjaśnić, jakie wymagania trzeba spełnić, żeby pracować jako księgowa lub księgowy.

Czym charakteryzuje się dobra księgowość?

Profesjonalne biuro księgowe powinno cechować się kilkoma ważnymi kwestiami. Przede wszystkim obsługa klienta powinna być odpowiednia – chodzi tutaj przede wszystkim o indywidualne podejście do potrzeb każdej firmy, która zamierza skorzystać z oferty danego biura księgowego (takie jak chociażby http://ksiegowygdynia.pl/). Istotne jest także w pełni rzetelne podejście do wszelkich zadań – księgowość cechuje się tym, że wymaga dokładności oraz rozwagi, w związku z czym księgowa powinna być osobą nad wymiar odpowiedzialną. 

Jakie kwalifikacje są konieczne, by zostać księgową?

Nie ma w Polsce jeszcze konkretnych studiów, które z automatu pozwalają na to, by wykonywać zawód księgowego. Warto w związku z tym ukończyć jeden z kierunków pokrewnych, takich jak ekonomia czy finanse i rachunkowość – na pewno będzie to docenione przez pracodawcę, jak również zapewni szeroką wiedzę oraz potrzebne kompetencje, które pozwalają potem na pracę w miejscu, jakim jest biuro księgowe. Warto również ukończyć pewne kursy poszerzające kompetencje, gdyż księgowość nieustannie idzie do przodu i stawia przed księgowymi mnóstwo wyzwań.