Kursy SEP – komu są potrzebne?

Czym są kursy SEP i kto powinien się na nie zapisać?

Przede wszystkim powinno się mieć świadomość, że są kursy SEP w kategoriach G1, G oraz G3. Kursy SEP mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Taki egzamin trzeba zdać żeby pracować w energetyce. Aby zgłosić się na kurs musisz być pełnoletni i mieć minimum podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeśli jesteś studentem, który myśli o rozszerzeniu wiedzy na temat branży energetycznej, elektrycznej albo gazowej, albo jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub gdy aktualne już wygasły. Bez wątpienia na kurs SEP mogą zapisać się również świeże osoby, które nie mają żadnej wiedzy oraz doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy SEP trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis na podstawie oferty CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Jak wygląda kurs SEP i jaki jest jego zakres tematyczny?

Kurs SEP przeważnie obejmuje zajęcia teoretyczne, na których prowadzący odtwarza prezentację a kolejno z egzaminu, który weryfikuje tę wiedzę. Dużo firm, które organizują kursy SEP oferuje zrobienie go w dowolnym mieście w kraju, dla przykładu w Krakowie, byle uzbierała się grupa minimum 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom będą przybliżone akty prawne, zasady BHP a także informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Realizując kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na kontrolowanie urządzeń, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym od 1 kilowolta ale także takich z napięciem znamionowym większym niż 1 kilowolt. Dodatkowo przechodząc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość eksploatacji i pilnowania sprzętów elektrotermicznych i takich do elektrolizy.

Kolejny poziom kursu SEP to jest G2 i mając te kwalifikacje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i konserwacji maszyn, które przesyłają ciepło większe niż 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. W trakcie niego dowiesz się o sprzętach gazowych i otrzymasz kompetencje do eksploatacji, utrzymania oraz sprawdzania sprzętów oraz instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, gazogeneratorów, turbin gazowych i maszyn, które są przeznaczone do wyrobu paliw gazowych. W dodatku stanie przed tobą otworem utrzymanie maszyn służących do oczyszczania, rozlewania a także przetwarzania gazu oraz paliw gazowych. Ważna jest także możliwość użytkowania aparatury stosowanej do kontrolowania, robienia pomiarów i przewodzenia siecią, instalacjami oraz pojedynczymi urządzeniami. 

Można zauważyć, że każdy poziom kursu SEP różni się od siebie zakresem obowiązków. Możesz dobrać ten, który będzie potrzebny do Twojej pracy, lub zapisać się na wszystkie 3. W Krakowie znajdziesz kilka firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać na egzaminie?

Egzamin najczęściej jest tego samego dnia co odbył się kurs i jest ustny. Podczas niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o zasady oraz warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych i montażowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą również zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc i ochronę przeciwpożarową. Ostatecznie może znaleźć się również pytanie jak zachować się w przypadku awarii, pożaru albo innego zagrożenia dla maszyn i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci pokazane na kursie SEP w Krakowie albo innym mieście, więc nie musisz się martwić, że czegoś nie będziesz wiedzieć.