Na czyją pomoc mogą liczyć frankowicze?

Często w doniesieniach medialnych można znaleźć informacje o wygranych frankowiczów na drodze sądowej. Decydują się oni na pozwanie banku, i w większości przypadków taką rozprawę wygrywają. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz kredytobiorców. Mimo wszystko nadal istnieje sporo pokrzywdzonych, którzy nie zdecydowali się wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Badania pokazują, że boją się oni sporu z tak dużą instytucją jaką jest bank. Z tej przyczyny założono grupy wsparcia pomagające frankowiczom, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w dziedzinie doradztwa prawnego. Opłaca się więc zwrócić się do doświadczonej kancelarii adwokackiej, ponieważ wygrana w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych przepłaconych składek, a nawet na zmniejszenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby mające kredyty we frankach są w jeszcze lepszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli korzystnie dla frankowiczów. 

Grupy wsparcia dla frankowiczów

Głównym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest dzielenie się wiedzą w zakresie praw kredytobiorców, oraz narzędzi umożliwiających egzekwowanie swoich praw. Taka grupa łączy się mając jednego, wspólnego przeciwnika – bank. Nie można zapomnieć, że banki udzielając takich pożyczek szybko się dorobiły w nieuczciwy dla kredytobiorców sposób. Ponadto, osoby skrzywdzone pozostały bez pomocy rządu, mogą liczyć jedynie na siebie. Próbowali oni dochodzić swoich praw, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoliło ujednolicenie prawa i zwiększyło szansę na wygraną. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia ekspertów. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o pozwaniu banku. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na wsparcie ekspertów. 

Jak rozpocząć walkę? 

Niestety, pomimo prawa, które jest po stronie kredytobiorców dużą przeszkodą okazały się wysokie koszty prowadzenia takiej sprawy. Niewiele osób może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły przyjmować takie sprawy, oczekując honorarium dopiero po zwycięstwie. Odsetek korzystnie rozpatrzonych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Żeby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli trzeba będzie powołać biegłych, wówczas koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego dochodzi koszt wynagrodzenia dla prawników, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeśli spór trafi do wyższej instancji, wtedy należy uiścić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach całkowity koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób zadłużonych jest dużym obciążeniem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia specjalistów dzięki temu, że teraz prawo jest po ich stronie. Adwokaci znaleźli metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Gdzie znaleźć dobrą kancelarię adwokacką? 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej coraz więcej kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, którzy nie mogli sobie pozwolić na wysokie koszty rozpraw, obecnie coraz częściej szukają pomocy u specjalistów. Mimo wszystko, aby wszystko szło gładko należy znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego typu sprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć zawiły proces, przez co nie każdy prawnik sobie z nim poradzi. Trzeba dokładnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na duży zysk, pomimo braku wiedzy na ten temat.

Warto również przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby doskonale znające prawo, ale również mający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii na pewno nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się kredytobiorca muszą zaproponować całościowe podejście do sprawy, a nie jedynie suchą poradę prawną. Umowa kredytowa musi być przeanalizowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaproponować możliwe wyjścia z sytuacji i perspektywę dalszej współpracy. Kolejnym krokiem będzie złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat doświadczony w tego typu sprawach będzie umiał wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do usunięcia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Nie można zapominać, że bank ma możliwość zapewnienia sobie całego zespołu świetnych prawników. Tylko kancelaria doświadczona w sprawach pomocy frankowiczom będzie świadoma kroków, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy kredytobiorca podejmie już decyzję o walkę w sądzie, niezbędnych informacji i poleceń ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom