Najistotniejsze informacje o kryptowalutach

natychmiastwchodzi następny, co jest gwarancją sprawności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Na pewno jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż często moce obliczeniowe uczestników są za słabe. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje ogromne ilości energii elektrycznej. 

Gdzie nabyć kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane kwoty transakcji, a także komfort. W tej sytuacji wyłącznym kosztem jest procent od transakcji, gdyż kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje dużo giełd wirtualnej waluty oferujących różne kryptowaluty, różnią się także pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najlepszą. Oczywiście kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
w kantorze z wirtualną walutą,
od innego posiadacza kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na giełdach. 

Najważniejsze informacje o sposobach przechowywania kryptowalut

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa szyfry- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można udostępnić innym właścicielom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do kradzieży klucza przez osoby trzecie. Sprawi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma możliwości oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka ma unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak można dokonywać transakcji kryptowalutami?

Na czym polegają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie między portfelami, a w następnej kolejności kontrola poszczególnych transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany podmiot musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych wyjątkowo istotną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę osobistego klucza, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. W sytuacji kiedy już dojdzie do straty klucza właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz sławniejszy i coraz więcej przedsiębiorców udostępnia opcję dokonywania transakcji kryptowalutami. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych kryptowalut. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.