Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

W zasadzie każdy prawnik może podjąć się prowadzenia zarówno sprawy cywilnej jak i karnej. Często zdarza się sytuacja gdy prawnik tego samego dnia idzie na rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie adwokackie, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie istnieją specjalizacje u adwokatów i dlaczego są takie ważne? Jak to się dzieje, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są bardzo powszechne, a w niedużych miejscowościach dalej prawnicy nie przekonali się do tego modelu działania?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od mniej więcej 10 lat w naszym kraju można natknąć się na kancelarie adwokackie, które nazywają się butikami. Są to kancelarie bardzo wyprofilowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które wpisują się w ich dziedzinę pracy. Chodzi o to, że adwokaci pracujący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Aktualnie są one bardzo popularne w Warszawie, ale mniejsze miasta wciąż nie chcą się przekonać do takiego stylu funkcjonowania. Przyczyną jest to, że nie ma w nich aż tak wielkiego zapotrzebowania na adwokatów i nawet tych ogólnych kancelarii adwokackich nie ma za wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i bycie na bieżąco ze zmianami w reformach z każdej dziedziny jest w zasadzie nierealne. Jeśli prawnicy rozwijają się tylko w jednej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą posiadać najnowszą wiedzę, a w konsekwencji zaoferują szybsze i bezsprzecznie fachowe obsłużenie klienta. Tego typu kancelaria nie zajmie się sprawami z pozostałych dziedzin ponieważ będzie to wymagało bardzo długiego czasu na przygotowanie się do niej. Jak widać jest to pewne wyrzeczenie, ale zapewnienie sobie renomy i reklamowanie się jako wyspecjalizowana kancelaria adwokacka często spowoduje, że spora ilość klientów pójdzie się właśnie do niej, a nie do zajmującej się wszystkim kancelarii. Na skutek posiadania specjalizacji minimalizujemy konkurencję na rynku.

Dlaczego warto znaleźć swoją specjalizację?

Znajdując specjalizację prawa, w której odnajdujemy się, jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla klientów. My, jako adwokaci, nie nie martwimy się czy świadczymy dobre jakościowo usługi, a klient nie zastanawia się czy na pewno dobrze zrobił powierzając nam swoją sprawę. Nieprawdopodobne jest żeby adwokat był biegły w każdej specjalizacji, a prowadzenie spraw z prawa rodzinnego i energetycznego równocześnie spowoduje tylko, że zakopiemy się w papierach, które dotyczą obu i ostatecznie nie będziemy mogli doskonale poprowadzić żadnej z nich.

Jeżeli jesteś adwokatem to pewnie zależy Ci na znalezieniu doskonałego miejsca pracy, w którym pracodawca będzie doceniał to co robisz. Dla wyprofilowanej kancelarii adwokackiej wyszkolenie prawnika nie jest prostym zadaniem i wymaga to nakładu kosztów i pracy, dlatego też zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo obszerne i dzieli się na prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne a także karne, a dziedziny te można podzielić na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, dzięki czemu każdy ma możliwość znaleźć swoją mocną stronę.

Jak wybrać idealną specjalizację?

Do wyboru są w zasadzie dwa rozwiązania – można wybrać niesamowicie popularną dziedzinę prawa, w której zawsze się coś dzieje i można spodziewać się dużej ilości klientów, lub zrobić całkowicie odwrotnie i zająć się niszowym kierunkiem. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy zajmują się tym rodzajem prawa. Dzięki temu duża ilość klientów będzie trafiać właśnie do Ciebie.

Przy wybieraniu specjalizacji warto zapytać samego siebie z jakim zagadnieniem chcemy mieć kontakt na co dzień. Jeżeli przerażają nas morderstwa to pewnie nie powinniśmy zajmować się prawem karnym, gdyż zajmowanie się takimi sprawami może nas przerosnąć.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na lokalizację, w której planujemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria prawnicza specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w przeciwieństwie do małych miejscowości mogą być niezbędni prawnicy specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Z roku na rok na rynku pojawia się kilkaset nowych absolwentów prawa, mających dużą konkurencję. Warto więc wyróżnić się w jakiś sposób, tak żeby nie być kolejnym prawnikiem od wszystkiego i od niczego.

Tekst na podstawie informacji ze strony: https://adwokat-topczewska.pl/