Nowości w księgowości na 2022 rok

Przyszły rok szykuje dla nas wiele modernizacji w podatkach, a co za tym idzie w księgowości. Tworzy się reforma Polski Ład, która ma dosyć mocno zmienić bieżący system podatkowy. Jakie modyfikacje w kwocie wolnej od podatku i progach podatkowych będą w nadchodzącym roku? Czy są tak korzystne jak zostały pokazane przez polityków, czy mimo wszystko dużo Polaków straci na nich więcej niż mogłoby zyskać? Na co powinny przygotować się biura księgowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota dochodu wolna od podatku teraz wynosi 8 tys. zł, a osoby do 26 roku życia posiadają zerowy PIT. W przyszłym roku ma ona zostać zwiększona do 30 tys. zł dla każdego, niezależnie od zarobków. Dzięki temu prawie 70% emerytów oraz rencistów nie będzie wcale rozliczać PIT.

W Polsce od dawna nie było zmian progów podatkowych. To znaczy, że nie jest istotne, że kilkanaście lat wstecz ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż obecnie – próg był identyczny jak dziś i wynosi 85 528 zł. Aktualnie nie jest to suma trudna do zarobienia w ciągu roku pracy i zwiększenie jej jest bardzo pozytywnym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przekroczeniu 120 000 zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W 2022 roku zmienione zostaną zasady na jakich konieczne będzie odprowadzanie składki zdrowotnej. Do tej pory była to z góry określona kwota i każdy przedsiębiorca, który miał firmę płacił stałą kwotę za dany rok. Od przyszłego roku wszyscy przedsiębiorcy będą płacili składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Czyli im większy dochód, tym wyższa będzie opłata za składkę zdrowotną. Z tego powodu księgowość będzie trudniejsza a to sprawi, że biura księgowe w Gdyni i reszcie kraju będą miały więcej pracy.

Na dodatek wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni możliwości jej odliczenia. To znaczy, że w przeciwieństwie do dzisiaj, od 2022 roku będziemy płacić cały podatek oraz składkę zdrowotną w wysokości 9%. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie konieczność opłacania ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Mniejszy limit transakcji gotówkowych

W obecnej chwili przedsiębiorcy mają możliwość opłacania zobowiązań poprzez użycie gotówki do 15 tys. zł. Jeśli faktury wystawione są na wyższe kwoty – niezbędne jest zrobienie przelewu na konto kontrahenta. W nadchodzącym roku kwota ta zostanie zmodyfikowana i zostanie zmniejszona do 8 tys. zł. Modyfikacja ta jest związana z tym, że wiele działań na czarno jest właśnie gotówkowych. Obniżając tę kwotę zmusza się firmy do robienia większej ilości operacji bankowych, a to znowu zwiększa transparentność.

Zachętą dla tych przedsiębiorców ma być ulga na terminal w podatku dochodowym. To oznacza, że wydatki na kupno i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów uzyskania przychodu i potem odliczyć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest sporo i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej roboty pojawi się w księgowości. Praca w księgowości jest związany z koniecznością aktualizowania wiedzy na temat podatków, dlatego dobrze jest znaleźć takie biuro księgowe, gdzie specjaliści będą zawsze na bieżąco. Bezspornie odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.