Od czego zależy rodzaj zaciąganego kredytu?

Aktualnie zaciąganie kredytu stało się zupełnie normalną sprawą. Kupujemy telewizor na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz bierzemy hipoteki na mieszkania. Są możliwości żeby dostać pożyczki po wypełnieniu krótkiego formularza, a banki prześcigają się w wyborze kredytów gotówkowych. Czy wiemy czym różnią się kredyty gotówkowe od bezgotówkowych? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy ten z naszego banku, bo jest to najprostsze?

Kredyt – na jaki się zdecydować?

Jeden z łatwiejszych do otrzymania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Taki kredyt otrzymujemy najczęściej na parę miesięcy do kilku lat i możemy zrobić z nim wszystko co chcemy. Drugi kredyt, który jest niezmiernie popularny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on na zakup nieruchomości i raty płacone są nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania bardzo często mają najniższe oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny rodzaj, który pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden. W konsekwencji do opłacania posiadamy jedynie jedną ratę i nie mamy obaw, że o jakieś spłacie zapomnimy. Na zakończenie dobrze jest napomknąć również o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najłatwiej dostępnych kredytów, ponieważ zazwyczaj nie ma potrzeby, aby iść do banku żeby je dostać. Bardzo często też są darmowe, oczywiście jeżeli spłacamy zobowiązanie terminowo.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Powinno się wspomnieć, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt może być przyznawany jedynie przez banki, lub organizacje, które mają zgodę KNF. Działalność banków jest bardzo dokładnie opisana w rozporządzeniu na temat kredytu konsumenckiego, a firmy pożyczkowe działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek rozpoznać możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnica między tymi dwoma jest bardzo prosta, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to tak naprawdę kilka różnych produktów. Kredyt gotówkowy, inaczej nazywany konsumenckim, to kredyt, z którego środki otrzymujemy bezpośrednio na nasz rachunek i możemy wydać je na dowolny cel. Banku nie interesuje czy wydamy je na samochód, remont, czy na podróże. Kredyt jest przydzielany na ustaloną sumę i o tym czy go otrzymamy decyduje m.in. nasza zdolność kredytowa, lub wysokość wypłat. Za tego typu kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji i oprocentowania. Tego typu kredyty udzielane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, gdzie wyróżnić możemy parę różnych usług, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą między kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów bezgotówkowych nie będziemy mieć pewnej gotówki, którą mamy możliwość wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych pieniądze przeznaczane są na zakup mieszkania i bardzo często nie mamy do nich dostępu. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc ponownie – nie dostajemy przelewu na konto. Przy karcie kredytowej a także linii kredytowej na rachunku bankowym, jesteśmy w stanie pieniądze wydać na wybrany przez nas cel, ale jest to przeważnie nieduża suma i nie nam się jej przykładowo zamienić na gotówkę, dosyć często też nie zrobimy przelewu za takie pieniądze.

Kredyty gotówkowe – czy warto je zaciągać?

Kredyty gotówkowe najczęściej dostępne są dla większości osób, jeśli tylko mają oni zdolność kredytową. Nie jest istotne czy jesteś emerytem, obywatelem innego kraju czy posiadasz firmę, z pewnością zobaczysz bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt gotówkowy. Informację na temat tego w którym banku możesz znaleźć odpowiedni kredyt i w którym miejscu otrzymasz najlepsze warunki najlepiej sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przeanalizować czy warto korzystać z kredytów gotówkowych. Warto wiedzieć, że zawsze musimy bankowi spłacać większe sumy, niż nam pożyczył. Jeśli bardzo chcemy wziąć kredyt gotówkowy to przyda się zweryfikować w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i udać się właśnie do niego i nie iść na łatwiznę i brać kredytu w swoim banku.