Odpowiedzialność biura księgowego

Nadzorowanie księgowości nie jest prostym zadaniem, dlatego sporo właścicieli firm zleca to zadanie wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Jest to jedno z ważniejszych aspektów prowadzenia firmy. Niewłaściwie prowadzona dokumentacja księgowa może stać się źródłem wielu kłopotów. Decydując się na prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, trzeba znaleźć rzetelne. Zazwyczaj właściciel firmy, który zawiera umowę z biurem rachunkowym czuje się pewnie – wszak oddał to zadanie w ręce profesjonalistów, a sam powinien tylko opłacać podatki. Niestety, trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia pomyłki przez księgowego, odpowiedzialność może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro rachunkowe również jest odpowiedzialne za popełnione błędy? W jakim zakresie skutki może ponieść przedsiębiorca, a w jakim biuro księgowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych – komu powierzyć odpowiedzialność?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest bardzo istotną kwestią przy posiadaniu działalności gospodarczej. Jeżeli właściciel firmy nie umie tego robić, powinien znaleźć odpowiedzialne biuro rachunkowe. Osoba prowadząca biuro rachunkowe nie może robić tego w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, ponadto musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej nie może być też skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Wybierając biuro rachunkowe, należy również zwrócić uwagę na fakt, czy ma ono ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe podczas prowadzenia działalności księgowej. Dużo godnych zaufania biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro księgowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy właściciel firmy podejmie decyzję, że chce skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, musi fakt ten zgłosić urzędowi skarbowemu. Należy pamiętać, że ma on na to 15 dni od chwili, kiedy biuro księgowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Pomimo tego, za całość dokumentacji nadal odpowiada przedsiębiorca w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro rachunkowe. Przy dużych spółkach odpowiedzialność ponosi kierownik albo członek zarządu. Należy pamiętać, że księgowy nie odpowiada za nie zapłacone podatki. Jego obowiązkiem jest jedynie dostarczenie do urzędu rozliczenia. Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność także za ewentualne skutki pomyłek. Odpowiedzialność właściciela firmy ma związek z tym, że często zdarza się, że nie doniesie on wszystkich niezbędnych dokumentów na czas. Wtedy nieprawidłowo policzony podatek był skutkiem niedopatrzenia samego przedsiębiorcy, a nie biura rachunkowego.

Czy biuro rachunkowe ponosi jakąś odpowiedzialność?

Na pewno nie jest tak, że biuro rachunkowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To, kiedy odpowiedzialność spoczywa na księgowych można zapisać w umowie podpisanej pomiędzy biurem rachunkowym a przedsiębiorcą. W takiej sytuacji biuro będzie musiało naprawić szkody, jakie wynikły z nieodpowiedniego wykonania swoich obowiązków. Niestety, nie jest to łatwy proces. Aby móc wyciągnąć konsekwencje z pomyłki biura rachunkowego przedsiębiorca musi udać się do sądu i wystąpić o odszkodowanie od biura księgowego. W sytuacji wygranej sprawy odszkodowanie opłaca ubezpieczyciel, dzięki temu biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur rachunkowych są obligatoryjne. Oczywiście odpowiedzialność biura rachunkowego w sytuacji popełnienia przestępstwa jest pewna. Kiedy poczynania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo, wówczas odpowiedzialność ponosi sam księgowy, lub właściciel biura rachunkowego. Jest jedna sytuacja, kiedy odpowiedzialność ponosi zarówno księgowy jak i przedsiębiorca. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że dwie strony odpowiadają za brak rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Czy opłaca się korzystać z oferty biur księgowych?

Analizując wszystkie za i przeciw, można powiedzieć, że warto korzystać z usług biura rachunkowego. Można wtedy być pewnym, że dokumentacja znajduje się w rękach profesjonalistów znających się na rzeczy. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie rzetelne biuro księgowe, powinien jedynie o czasie donieść potrzebne dokumenty i terminowo opłacać podatki. Wybierając odpowiednie biuro warto skorzystać opinii innych klientów.