Pracownicy z ukrainy ratują polską gospodarkę

Do Polski przyjechało już ponad 1,5 miliona osób pochodzących z Ukrainy. Czy Polski rynek pracy temu podoła? Okazuje się, że rynek pracy w Polsce jest w stanie dać pracę 700 tysiącom pracowników pochodzących z Ukrainy. Dający pracę powinien jednak pamiętać że jego pracownicy muszą posiadać zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Unia Europejska oferuje duże wsparcie Ukraińcom

Europejskie kraje deklarują pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na chwilę obecną przejścia między krajami funkcjonują bez zmian. Jednakże eksperci apelują żeby uprościć procedury dla uchodźców. Warto też wspomnieć że w województwach lubelskim i podkarpackim utworzą się ośrodki dla uciekających. W takich miejscach będą mogli poinformować się na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, w jakie miejsce mogą się udać, aby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Rynek pracy w naszym kraju czeka

Spójrzmy na historię gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane Polska udzieliła pomocy ok. 20 tys. obywatelom Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, inni z kolei wystąpili o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do naszego kraju na podstawie międzynarodowego programu Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc będą się ubiegać uchodźcy. Nie da się również ukryć że Polska jest dla uchodźców z Ukriany pierwszym wyborem. Polska z tego powodu musi szczególnie zadbać o dobrą strategię, pozwalającą na przyjęcie uchodźców w bezpieczny sposób. Obecnie do Polski uciekło prawie 2 miliony uchodźców, aczkolwiek szacuje się, że będzie ich trzy miliony.

Te prace są oblegane przez Ukraińców – sprawdź

Od lat osoby z Ukrainy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju żeby pracować.

Niemniej jednak najczęściej są oni zatrudniani w firmach budowlanych oraz produkcyjnych. Zauważamy jednak że częściej pracownicy ze Wschodu znajdują zatrudnienie też w innych branżach, czyli gastronomia, hotelarstwo, usługi oraz handel. Ponadto wzrasta też liczba wykwalifikowanych specjalistów pochodzących z Ukrainy. 

Jak Polacy postrzegają Ukraińców w pracy

Niestety nadal praca wykonywana przez Ukraińców może się kojarzyć z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są między innymi naleciałości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Pamiętajmy też, że pracownicy ze wschodu najczęściej podejmują się zawodów deficytowych, to takie, w których nie ma wystarczającej ilości pracowników. W sposób pozytywny oddziałuje to na ojczysty rynek pracy. Nie da się też ukryć że zatrudnieni z Ukrainy wspierają wiele branż. Łatają oni luki w zatrudnieniu. W związku z czym polscy pracownicy nie powinni bać się że pracownik ze wschodu ukradnie mu pracę.