W jakim celu adwokaci decydują się na wyspecjalizowanie?

Jakimi kwestiami zajmuje się adwokat?

Adwokat jest osobą, która posiada wykształcenie wyższe prawnicze, zakończyła aplikację adwokacką oraz zdała egzamin uprawniający ją do pracy w zawodzie. Adwokat po zdaniu egzaminu adwokackiego jest uprawniony do występowania w różnych dziedzinach prawa, ponieważ ze wszystkich gałęzi prawa zalicza egzamin. W teorii może on zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Niemniej jednak prawo zmienia się niezwykle szybko i bycie na czasie ze aktualizacjami w normach z każdej specjalności jest w zasadzie niemożliwe. Skuteczny adwokat w Warszawie oferuje pomoc prawną w formie świadczenia porad prawnych, sporządzania opinii i aktów prawnych, również może reprezentować swoich klientów przed sądami, oraz organami administracji.

Czy warto zrobić specjalizację adwokacką?

Prawnik, który specjalizuje się wyłącznie w określonej gałęzi prawa będzie na bieżąco z następnymi zmianami, a co za tym idzie zapewni lepsze zajęcie się petentem i jego problemem. Wyspecjalizowanie się przez adwokatów stało się sposobem na odnalezienie się na ciężkim rynku prawniczym ze względu na dużą konkurencję. Specjalizacja w określonych dziedzinach da możliwość na wyróżnienie się z dużej ilości ofert konkurencji.

Adwokat specjalizujący się w konkretnej dziedzinie prędzej może znaleźć petentów niż ten, który zajmuje się każdą gałęzią prawa.
Nie jest fizycznie możliwe, by ktokolwiek stał się profesjonalistą w każdej dziedzinie prawa. Takiego samego zdania są klienci kancelarii adwokackich. Jeżeli szukają osoby do wykonania danej usługi to starają się, żeby była zrobiona przez kogoś, która jest wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie.
Prowadzenie równocześnie spraw na przykład z prawa rodzinnego i energetycznego spowoduje wyłącznie, iż adwokat zakopie się w dokumentach tyczących się obydwu spraw i ostatecznie żadna z nich nie zostanie poprowadzona znakomicie.

Wykonywanie zawodu adwokata to przede wszystkim funkcja społeczna. Nie sposób jej ograniczyć do świadczenia tylko usług prawnych. Odnajdując dziedzinę prawa w której sprofiluje się adwokat zwiększa jego konkurencyjność na rynku dla ewentualnych klientów.
Dzisiaj na rynku pojawia się też coraz więcej wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich, które wyszukują wyspecjalizowanych pracowników. Są to kancelarie niezwykle wyprofilowane i zajmujące się tylko tymi sprawami, które wpisują się w ich kierunek kompetencji. Dla takich kancelarii kluczowa będzie wiadomość czy konkretny prawnik jest specjalistą w określonej gałęzi, czy specjalizuje się w konkretnym obszarze pracy, posiada potrzebne umiejętności czy też czy prowadził już takie sprawy.