Nie od dziś jest jasne, że wynajem lokali się opłaca. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować mieszkanie turystom. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tego typu miejsca cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej podróżujący wybierają całe mieszkania, zamiast pokoi hotelowych. Na skutek tego są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często również cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Wielkim plusem jest także łatwość rezerwacji. O czym warto pamiętać podczas wynajmowania mieszkania turystom i co przede wszystkim trzeba zrobić?
Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?
Bezsprzecznie najpopularniejszą opcją jest zostanie gospodarzem na stronie internetowej Airbnb. Drugą opcją jest udostępnienie swojego mieszkania na portalu Booking. Właśnie na tych stronach turyści przeważnie szukają noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam też wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.
Warto zwrócić uwagę na to, że duże miasta, takie jak Kraków, nakazują wpisania wynajmowanego lokalu na specjalną listę. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez wpisania tam swojej nieruchomości działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do listy zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele skarg, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.
Najem krótkoterminowy a działalność gospodarcza
Jednym z częściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Sprawa jest skomplikowana, ponieważ zgodnie z definicją taki wynajem w Krakowie powinien być sklasyfikowany jako działalność profesjonalna, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą stworzyć. Znane są jednak sytuacje, w których osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały firmy i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który chciał pobierać wyższy podatek. Każdy tego typu przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Wszystkie biura księgowe w Krakowie z pewnością z chęcią przeanalizują czy zachodzą odpowiednie przesłanki, żeby działalność gospodarczą zaczynać, czy nie.
Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy
To co jednak nie podlega wątpliwości, to konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Z racji, że krótkoterminowy wynajem lokali przynosi nam zyski, to daje nam dochód. Jeśli posiadamy wyżej wspomnianą działalność gospodarczą to najlepiej pójść po radę do księgowej w Krakowie. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozliczanie się z fiskusem. Najbardziej popularna metoda jest skorzystanie z zasad ogólnych. W takiej sytuacji od przychodów najlepiej jest odjąć koszty – jest to najbardziej opłacalna opcja. Jako koszty można wliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz. W takiej sytuacji musimy rozliczyć tylko dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.
Jak możecie szybko zauważyć – najem krótkoterminowy wymaga załatwienia kilku formalności, o których nie należy zapominać. Pamiętajcie, że w przypadku wątpliwości warto skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, ponieważ w takim miejscu dostaniecie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania na temat prowadzenia działalności gospodarczej i o rozliczaniu się z fiskusem. Krótkoterminowe wynajmowanie mieszkań nie jest tym samym, co najem długoterminowy i czasem powinno się policzyć czy jest bardziej opłacalny. Tym bardziej księgowa w Krakowie pomoże przy wszelkich koniecznych obliczeniach.